Blog

Propolis – drogocenny produkt pszczeli Propolis – drogocenny produkt pszczeli

Propolis kojarzy nam się z pszczołami, nie zawsze jednak dokładnie wiemy, czym jest i jakie jest jego zastosowanie. Jeśli prowadzimy własną pasiekę, możemy jednak pozyskać go wraz z miodem i wykorzystać do leczenia różnorodnych schorzeń. Co to jest propolis i jakie są metody jego pozyskiwania oraz możliwe wykorzystanie?

Jak przechowywać miód po odwirowaniu Jak przechowywać miód po odwirowaniu

Każdy bartnik, który zajmuje się pozyskiwaniem miodu, jak i konsument, który chce na dłużej zachować jego świeżość i niezmienioną formę, powinien znać kilka zasad przechowywania miodu. W jakich pojemnikach powinien być składowany i czy znaczenie ma jedynie temperatura, czy również inne parametry? Dowiedz się, co zrobić, żeby miód nie skrystalizował i czy jest to w ogóle możliwe?

Jak przeprowadzić miodobranie Jak przeprowadzić miodobranie

Nadchodzi taki czas, że w końcu miesiące żmudnej pracy w pasiece można zakończyć owocnym miodobraniem. Jeśli masz je przeprowadzić po raz pierwszy, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak wykonać je krok po kroku i ile razy w roku o nim pamiętać. Jaki sprzęt będzie niezbędny i na co zwracać uwagę, by uzyskać naprawdę pyszny miód? Ile razy miodobranie w ciągu jednego sezonu?

Sprzedaż miodu z własnej pasieki Sprzedaż miodu z własnej pasieki

Gdy pasieka zaczyna coraz dynamiczniej się rozwijać, można zastanowić się nad sprzedażą miodu i innych produktów pszczelich. Wygeneruje to z pewnością dodatkowe zyski, jednak również zobowiązania. Zobacz, kto może sprzedawać miód, gdzie można to robić i jak należy się przygotować do tego przedsięwzięcia.

Przechowywanie miodu Przechowywanie miodu

Miód jest bardzo trwałym produktem, który należy zawsze odpowiednio przechowywać, by nie uległ sfermentowaniu lub krystalizacji. Istnieje kilka zaleceń, które powinien znać każdy pszczelarz oraz smakosz, który kupuje produkt pszczeli od zaufanej pasieki. Jak przechowywać miód, by nie utracił swoich właściwości i służył jako smaczny dodatek do wielu dań i napojów?

Krystalizacja i dekrystalizacja – zjawisko naturalne czy niepożądane Krystalizacja i dekrystalizacja – zjawisko naturalne czy niepożądane

Miód krystalizuje i jest to zjawisko, które często zniechęca klientów, poddających nasz produkt, a z nim jego jakość pod wątpliwość. Co oznacza krystalizacja miodu i czy niektóre z gatunków szybciej krystalizują, czy nie ma to żadnego znaczenia? Co zrobić z miodem, by ponownie stał się płynny? Czytajcie dalej, by poznać najważniejsze informacje na temat krystalizacji i dekrystalizacji niezbędne dla każdego bartnika.

Jak działa odstojnik do miodu? Jak działa odstojnik do miodu?

Miód pszczeli często zawiera drobne zanieczyszczenia, które należy usunąć zanim rozlejemy go do pojemników. Do tej czynności służy odstojnik do miodu umożliwiający łatwe wyklarowanie produktu. Jak wybrać najlepszy model i na czym polega jego działanie?


Oferujemy odstojniki do miodu różniące się pojemnością oraz wyposażeniem. Dostępne są różne linie odstojników do miodu: Classic, Premium, Optima oraz Minima. Wszystkie odstojniki na miód to produkty najwyższej jakości, dobrze spełniające swoją funkcję polegająca na klarowaniu miodu. Część odstojników do miodu wyposażonych jest w specjalne sito poziome, zapobiegające przedostaniu się jakichkolwiek zanieczyszczeń do naczynia zbiorczego. Niektóre odstojniki na miód posiadają także specjalne uchwyty ułatwiające przenoszenie i przechylanie beczki na miód w celu pozbycia się warstwy patoki z zanieczyszczeniami. Duża różnorodność produktów sprawia, że każdy może dobrać odpowiednie odstojniki na miód do potrzeb własnej pasieki.